Zakres Pomocy

 • Trudności w związkach

  Najczęściej jest tak, że w związek wchodzimy z nadzieją, wiarą, miłością, a czasem  po kilku latach nie możemy sobie przypomnieć dlaczego właściwie jesteśmy razem. Czasem w związek wkrada się rutyna, para jest pochłonięta codziennością, wypełnianiem obowiązków, brakuje czasu na zatrzymanie się, okazanie sobie czułości, miłości.

  Może się również zdarzyć i tak że w związku pojawia się zdrada, kłamstwo, ból, rozczarowanie niezwykle silne, gdyż jest to rozczarowanie najbliższą osobą.

  Może być tak, że zadajecie sobie pytanie czy to w ogóle jest jeszcze związek? Co zrobić dalej? Zostać? Odejść? Próbować odbudować związek? Czy tak jest we wszystkich związkach?

  A przecież wiele związków można by ocalić, gdyby tylko para chciała ze sobą nawzajem rozmawiać.

  Psychoterapia par: Zapraszam wszystkie pary, które pragną znaleźć zagubioną miłość, odpowiedzieć sobie na pytania: gdzie jesteśmy? Jak sprawić abyśmy odzyskali dawną radość?

  Nie każdy związek można uratować, ale nawet wtedy można coś zrobić – sprawić aby cierpienie wszystkich zainteresowanych było możliwie najmniejsze.

  Trudności w związkach
 • Depresja

  Może się tak zdarzyć, że zaobserwujesz u siebie spadek nastroju, energii w skutek  trudnego doświadczenia w życiu  i wtedy jest to  normalna reakcja na nieprzychylne doświadczenie. Jeśli jednak taki stan przygnębienia, utraty zainteresowania kiedyś ważnymi dla Ciebie sprawami, braku radości z tego, co Cię kiedyś cieszyło  utrzymuje się przez jakiś czas, lub nawet masz wrażenie, że jest to twój normalny stan warto się zastanowić nad zmianą tej sytuacji.

  U osób dotkniętych depresją można zaobserwować samooskarżania, zachowania autodestkukcyjne,  poczucie bezsensu życia, przygnębienia, pesymistyczną wizję przyszłości, obniżenie samooceny.

  Leczenie depresji:

  Jeśli wydaje Ci się, że część, bądź większość elementów opisu oddają to, co teraz przeżywasz zapraszam Cię na konsultacje, na rozmowę, która pozwoli uzyskać rozeznanie w Twoich przeżyciach, odczuciach.  Proponuję leczenie depresji oparte na psychoterapii, która pozwoli zrozumieć, to, co się z Tobą dzieje, przepracować trudne emocje, przeżycia i dzięki temu uzyskać większą świadomość i trwałe zmiany.

  Depresja
 • Chcesz po prostu porozmawiać

  Zapraszam serdecznie osoby, które czują potrzebę porozmawiania z kimś spoza kręgu najbliższych i rodziny.

  Być może nie obserwujesz u siebie objawów: nerwicy, depresji lub innych zaburzeń. Po prostu chcesz porozmawiać z kimś, kto zapewni dyskrecję, zrozumienie.

  Może przytłaczają Cię uczucia, stoisz przed ważnym wyborem, coś Cię niepokoi – tematów może być wiele a rozmowa z doświadczonym psychoterapeutą lub profesjonalnym coachem pomoże znaleźć dobre rozwiązanie, zniwelować stres, wesprzeć, odnaleźć zasoby.

  Będziesz mogła/mógł podzielić się z osobą która w atmosferze akceptacji i zrozumienia wysłucha tego co chcesz powiedzieć, przemyśleć, zrozumieć.

   

  Chcesz po prostu porozmawiać
 • Nerwica

  Często w sytuacjach występowania dolegliwości somatycznych, które trudno wyjaśnić  słyszymy, że jest to nerwica i w zasadzie nie wiem co dalej? Obecnie termin nerwica zastępuje się terminem zaburzenia lękowe, gdyż lęk i jego konsekwencje są jednym z głównych składowych nerwicy.

  Problem z lękiem jest taki, że "nie ma kształtu, koloru, zapachu, ani dźwięku", co sprawia, że trudno go uchwyć i odnieść się w namacalny sposób (Bion, "Uwaga i Interpretacja").

  Lęk pojawia nagle z ogromna siłą i „zmusza” do podejmowania zachowań które w konsekwencji mają obniżyć jego poziom.

  Objawy: Często zdarza się, że sposobem poradzenia sobie z lękiem jest „wyprodukowanie” objawu np. wielokrotne mycie rąk,  sprawdzanie czy drzwi zostały zamknięte, czy też powtarzanie innych czynności, objawy somatyczne.

  Objaw ma na celu obniżenie poziomu lęku, poradzenia sobie z ogarniającym napięciem. W konsekwencji osoba skupia się na objawie, na dolegliwości mimo, iż często wiedzą, że z racjonalnego punktu widzenia ich objawy są nielogiczne, bezpodstawne. Najczęściej dotyczy to takich objawów somatycznych jak ból głowy, brzucha, serca, bezsenność, zaburzenie funkcji seksualnych, drętwienie palców rąk, nóg.  Objaw staje się centralnym punktem w życiu osoby i wszystkie pozostałe rzeczy zostają mu podporządkowane.

  Leczenie nerwic

  Leczenie polega na odzyskaniu poczucia sprawczości w swoim życiu i wypracowania użytecznych strategii.

  Nerwica
 • Stany lękowe

  Czasem towarzyszy nam strach, obawa np. przez ważnym egzaminem, zmianą w życiu. Wtedy takie stany napięcia mobilizują nas i zwiększają poziom wykonania, sprawiają, że jesteśmy bardziej efektywni. Lęk może jednak przyjąć postać chorobową i wtedy staje trudnym uczuciem, które często pojawia się nagle, jest wszechogarniające, bezprzedmiotowe (nie wiesz czego tak naprawdę się obawiasz) i przez to trudno jest je opanować, zyskać kontrolę. Doświadczanie takiego lęku jest niezwykle niekomfortowym uczuciem, a więc osoby, które go odczuwają podejmują działania mające na celu obniżenie jego poziomu. Często z perspektywy czasu, czy też w odbiorze innych osób te działania mogą się wydawać irracjonalne i bezpodstawne, jednak w momencie, gdy lęk się pojawia te działania są jedynym znanym osobie sposobem na opanowanie niechcianego uczucia.

  Lęk napadowy
  Lęk  może mieć formę lęku napadowego – krótkich (kilkuminutowych) powtarzających się napadów paniki. Takim napadom paniki mogą towarzyszyć następujące dolegliwości: zawroty głowy, duszności, pocenie się, częstoskurcz, drżenie, uczucie zbliżającej się katastrofy.

  Fobia
  Fobia,  czyli lęk przed określonymi sytuacjami, przedmiotami, miejscami. Osoba przeżywająca fobię reaguje silnym strachem, stresem na „wyzwalacz”. Tego typu lękiem jest np. agorafobia – lek prze otwartą przestrzenią, klaustrofobia – lęk przed przebywaniem w małych zamkniętych pomieszczeniach, windach pokojach.

  Zaburzenia obsesyjno – kompulsywne
  Rodzaj zaburzeń w który występują myśli natrętne (obsesje) – powracające, uciążliwe myśli  oraz rytuały (kompulsje),  które muszą być powtarzane przez osobę aby obniżyć lęk.

  Leczenie zaburzeń lękowych
  Leczenie skupia się na wypracowaniu użytecznych strategii radzenia sobie z lękiem.

   

  Stany lękowe
 • Stres

  Na co dzień większość z nas doświadcza stresu, napięcia. Stres jest wywoływany przez stresory -  bodźce powodujące zmianę naszego stopnia gotowości do działania. Reakcja stresowa jako pewną informacja, natomiast system postrzegania i nazywania danej sytuacji decyduje czy jest on dla nas motywujący pozytywnie (eusters) czy działający negatywnie (dystres).

  Długotrwały stan napięcia czy stres negatywny może doprowadzić do znacznego pogorszenia samopoczucia, jak również być powodem wystąpienia depresji i innych schorzeń.

  Stres jak sobie z nim poradzić:

  najprościej i najskuteczniej byłoby unikać sytuacji stresogennych, jednak takie rozwiązanie w zasadzie nie jest możliwe. Możemy poradzić sobie ze stresem poprzez poznanie jego przyczyn i umiejętne regulowanie jego napięcia. W czasie spotkań w gabinecie poznasz techniki relaksacji, pomogę odzyskać Ci poczucie sprawczości oraz zniwelować/wykluczyć stresory (np. organizowanie pracy/nauki, zarządzanie czasem). Uwolnij się od stresu.

  Stres
 • Motywacja

  Motywacją określamy stan gotowości do podjęcia określonego działania. Motywacja jest siłą która popycha nas do działania.

  Słowo motywacja odmieniane przez wszystkie przypadki stało się w ostatnim czasie synonimem gwarancji sukcesu i samozadowolenia. Moim zdaniem ważniejszą sprawą jest odpowiedzieć sobie na pytanie po co i w jakim celu chcemy siebie lub innych motywować.

  Motywacja jest pozytywnym i ważnym elementem naszego życia, dlatego warto umiejętnie wzbudzać ją i zarządzać.

  Na spotkaniach z psychoterapeutą/coachem pomogę poznać Twoje motywatory, co Cię motywuje? Sposoby i techniki motywacji, które wypracujemy będą miały charakter generatywny i będziesz mógł je wykorzystać w przyszłości w procesach samodzielnego motywowania się i osiągania celów.

  Motywacja
 • Żałoba

  Przeżycia związane ze śmiercią bliskiej osoby są bolesne. Żałoba nie jest chorobą, jest naturalną reakcją pozwalającą oswoić poczucie pustki jakie następuje po stracie bliskiej osoby.

  Wyróżniono kilka etapów przechodzenia przez żałobę:

  • szok i zaprzeczenie; intensywność wstrząsu zależy od bliskości i stopnia zżycia ze zmarłą osobą, na tym etapie raczej nie płaczemy, towarzyszy nam uczucie odrealnienia
  • dezorganizacja; pojawiają się trudności w sprostaniu podstawowym obowiązkowym. Pojawia się poczucie winy, izolacja złość; różne oblicza złości na siebie, innych, boga.
  • smutek i depresja; ogarnia nas apatia, brak chęci, czujemy się  wyalienowani i nierozumiani. Często płaczemy. Nasze myśli krążą wokół osoby zmarłej oraz bezsensie życia
  • akceptacja; odzyskujemy aktywność, niejednokrotnie podejmujemy nowe role i zadania.
  • wspomnienia nie wywołują w nas bólu.

  Czas trwania żałoby jest sprawą indywidualną, dane elementy mogą się wzajemnie przeplatać, nie można jednak przejść całego procesu pomijając poszczególne etapu - nie ma drogi na skróty. Przeżycia związane ze śmiercią bliskiej osoby bywają tak bolesne, że musi minąć sporo czasu, by można było wrócić do normalności. Często potrzebna jest pomoc kogoś z zewnątrz, kogo ta żałoba bezpośrednio nie dotyczy.

  Żałoba

Tytuł zastępczy

Treść zastępcza